Ďalší zákon na likvidáciu zamestnávateľov: 20-miliónová pokuta za chybičku

Ďalší zákon na likvidáciu zamestnávateľov: 20-miliónová pokuta za chybičku

Ďalší zákon na likvidáciu zamestnávateľov: 20-miliónová pokuta za chybičku

Vo štvrtok dal Úrad na ochranu osobných údajov do pripomienkového konania nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorý obsahuje šokujúcu možnosť úradu dávať aj za menšie porušenia zákona pokuty do výšky 20 000 000 eur. Je to najvyšší strop pre pokutu v slovenskej legislatíve. Je to dvojnásobok doterajšieho rekordu, max. 10 000 000 eur v zákone o energetike, resp. v zákone o burze cenných papierov.

Na Slovensku sa teraz vedú zúrivé, ale povrchné debaty o „prvej európskej lige“, v praxi je však hlavným problémom Slovenska, že si nevie na európskej úrovni ustrážiť základne záujmy. Rovnakým problémom je, že všetci hovoria o zlepšovaní podnikateľského prostredia a o tom, že by sme mali znižovať administratívnu záťaž a v praxi sa podnikateľom povinnosti len pridávajú.

Keď zamestnávateľ na pracovisku poruší zákon a pre nedbanlivosť umrie robotník, maximálna pokuta je 200 000 eur. Keď ten istý podnikateľ teraz urobí niečo z nižšie uvedeného, tak bude môcť dostať až 20 000 000 eur:

  • ak sa omylom zverejní rodné číslo napríklad v zmluve, ako sa to stalo napríklad radnici v Ružomberku alebo Bytovej agentúre rezortu ministerstva obrany;
  • ak podnikateľ zabudne uviesť poučenie o možnosti kedykoľvek odvolať súhlas so spracúvaním osobných údajov.

Úrad na ochranu osobných údajov sa tak stane najmocnejším úradom v tejto krajine, ktorý bude schopný jedinou kontrolou vyvolať bankrot 99 % podnikateľov, ale aj samospráv a neziskových organizácií. Úrad je dnes ovládaný SMER-om a môže tak byť vynikajúcim nástrojom na zničenie kohokoľvek nepohodlného. Zároveň možnosť ukladať takéto pokuty vytvára obrovský korupčný potenciál.

Chceli sme tento návrh okamžite napadnúť, ale zistili sme, že vyplýva z nariadenia prijatého Radou a Európskym parlamentom ešte minulý rok. Úrad si síce toto nariadenie vysvetľuje tradične po slovensky, teda čo najširšie, ale podstata 20 000 000 eur pokuty vyplýva z nariadenia. Za toto nariadenie hlasovali aj všetci slovenskí europoslanci.

V Európskom parlamente sa diskutovalo o Facebooku, Googli a podobných prípadoch, nikomu z ľavých ani pravých slovenských europoslancov, ani slovenskému ministrovi nenapadlo, čo to bude znamenať pre slovenských podnikateľov. My sme za to, aby sme boli v jadre Európskej únie, ale to vyžaduje aj profesionalitu a ostražitosť pri prijímaní európskej legislatívy.
Na záver, ideme v rámci európskej legislatívy hľadať spôsoby, ako obmedziť možnosti úradu udeľovať obrovské pokuty za drobné porušenia.

Jozef Mihál a Miroslav Beblavý (poslanci Národnej rady SR)

 

Kontaktný formulár

Vypracovanie Bezpečnostnej dokumentácie v zmysle GDPR od 139€ s poistením.

osobnyudaj.sk, s.r.o. Námestie osloboditeľov 3/A,
040 01 Košice

Nezáväzná cenová ponuka zadarmo

od 139€ s poistením

Poskytli sme služby
viac ako
11 500 klientom

Bezplatná cenová ponuka

Otázky a odpovede

Vážený klient, ak ste nenašli
to čo hladáte nevahajte
nás kontaktovať.

Kontaktovať