Varovanie od štátu pred veľmi nebezpečným malvérom

Varovanie od štátu pred veľmi nebezpečným malvérom
7 Marec 2021 GDPR

Varovanie od štátu pred veľmi nebezpečným malvérom

Malvér Emotet po infikovaní zariadenia ukradne osobné údaje a následne zašifruje dáta na disku.

Škodlivý malvér pôsobil už aj v minulosti

 

SK-CERT alebo Slovenské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť oficiálne varuje pred Emotetom - nebezpečným malvérom. Nie je to prvé varovanie. Tento škodlivý program už aj v minulosti páchal nezákonnú činnosť. Opäť bol zaznamenaný zvýšený počet útokov a medzi obete môžeme zaradiť aj jednotlivcov.

Varovanie od Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť

Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť varuje ľudí, aby boli opatrní. Emotet využíva na infiltráciu počítačov elektronickú poštu.

V prípade, ak sa mu podarí infikovať zariadenie, pošle kontaktom obete phishingové e-maily za úlohou infiltrovania ďaľších počítačov. Jeho úlohou je ukradnúť osobné údaje pomocou malvéru, ktorý sa stiahne do zariadenia. Šifrovanie dát na disku je vykonané pomocou ransomvéru, ktorý sa taktiež stiahne do počítača. 

Aktuálne softvéry sú dôležité

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti radí, aby ste vo svojom zariadení mali aktuálny softvér. Emotet a iné možné hrozby využívajú pre infiltráciu najmä zastaralý softvér. Aktuálne verzie majú zvyčajne zraniteľnosti v novších verziách zabezpečené. 

Ako ochrana pred hrozbami na internete je dôležitým faktorom aj kybernetická hygiena. Do kybernetickej hygieny patrí neotvárať správy, URL odkazy či prílohy od neznámych odosielateľov. Neodporúča sa ani povoliť spúšťanie makier v dokumentoch. 

Kontaktný formulár

Vypracovanie Bezpečnostnej dokumentácie v zmysle GDPR od 139€ s poistením.

osobnyudaj.sk, s.r.o. Námestie osloboditeľov 3/A,
040 01 Košice

Nezáväzná cenová ponuka zadarmo

od 139€ s poistením

Poskytli sme služby
viac ako
11 500 klientom

Bezplatná cenová ponuka

Otázky a odpovede

Vážený klient, ak ste nenašli
to čo hladáte nevahajte
nás kontaktovať.

Kontaktovať